Wymiana i przechowywanie opon
Prace badawcze producentów udowodniły, że efektywność opon zależy od okresu użytkowania, temperatury, głębokości bieżnika i ciśnienia.
Gdy słupek rtęci w termometrze pokaże mniej niż 7 stopni opony letnie stają się zdecydowanie sztywniejsze, pogarszają kontrolę nad pojazdem, komfort i bezpieczeństwo, wydłuża się droga hamowania i obniża się ich trwałość. W pierwszej kolejności ze względów bezpieczeństwa ta wymiana musi być wykonana terminowo, za wcześniejszą wymianą przemawia również późniejsze obłożenie serwisów uniemożliwiające szybkie załatwienie sprawy.
Efektywność opon zimowych związana jest także z ich szerokością, o czym często informujemy naszych Klientów, gdy chcą kupić opony o tym samym rozmiarze co letnich. W tym przypadku opona węższa wytwarza silniejszy nacisk w czasie jazdy, co ma szczególne znaczenie w zimie przy pokonywaniu zasypanych śniegiem dróg. Dla opon o wymiarach 195/, 215/, 225, węższymi odpowiednikami będą 185/, 205/, 215/ i będzie można je odnaleźć na bocznej stronie w typie opony.
Efektywność opon zimowych w sezonie letnim jest wysoka, natomiast ulegają przyspieszonemu zużyciu. Najczęściej w kwietniu są już temperatury wyższe niż 7 stopni kiedy można je wymienić na letnie.
Każdą wymianę opon i kół łączymy z wyważeniem, oględzinami stanu technicznego i ewentualnym przechowaniem.
Gdy zaczynamy stosować niższe profile opon należy się liczyć z obniżeniem trwałości zawieszenia.
Z obniżeniem trwałości opon i wzrostem spalania należy się liczyć gdy ciśnienie określone przez producenta nie zostanie utrzymane na właściwym poziomie. Wystarczą niewielkie różnice około 5 do 10 % aby zmiany były zauważalne. Jeśli pojeździmy zbyt długo z za niskim ciśnieniem, opony będą się niszczyły szybciej na bocznych krawędziach bieżnika, a w przypadku jazdy z za wysokim ciśnieniem opony będą się niszczyły szybciej w strefie środka na czołowej płaszczyźnie protektora. Jazda z ciśnieniem zaniżonym o pół atmosfery to wzrost spalania o około 5 % a trwałość może zmaleć nawet o kilkadziesiąt procent.
Efektywność opon w czasie zmniejsza się i choćby głębokość bieżnika była zadowalająca, po 6 latach należy je wymienić na nowe. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie lekceważyć zaleceń producentów, wiek opony w razie wątpliwości wytłoczony jest na bocznej stronie opony jako czterocyfrowa liczba oznaczająca tydzień i rok produkcji. Dla przykładu (0409) oznacza czwarty tydzień 2009 roku.